Skip to main content

NetStork slaví 10 let na trhu!

By 11/04/20222 května, 2022Uncategorized

Přesně před 10 lety byl spuštěn náš systém pro evidenci telekomunikačních sítí NetStork. Od své první verze se výrazně změnil. Zavedli jsme nové funkce a vylepšení, abychom reagovali na potřeby našich zákazníků. NetStork se stával stále oblíbenějším a rychle si získal uživatele i mimo Polsko. Pojďme se podívat na jeho historii!

NetStork, systém pro evidenci sítí od společnosti Globema, byl vytvořen jako odpověď na potřeby malých a středních operátorů. Těm chybělo cenově výhodné řešení odpovídající jejich rozsahu a požadavkům. V minulosti jsme u velkých operátorů většinou implementovali velmi komplexní řešení pro evidenci sítí a tyto systémy dalece přesahovaly potřeby menších společností.

Náš systém jsme postupně vyvíjeli, sledovali trh a naslouchali potřebám nových zákazníků. V této práci pokračujeme, protože jsme nedávno vydali 12. verzi NetStorku!

První kroky NetStorku

První dva roky existoval NetStork pod pracovním názvem „Mobile Data Collector“ a byl používán jako uznávaný nástroj pro vytváření evidence v terénu. Významným milníkem bylo jeho nasazení jako systému pro evidenci sítě optických vláken v Trojměstí (města Gdaňsk, Gdyně a Sopoty) v rámci projektu Tristar.

Systém, známý již pod názvem NetStork, se dostal k ještě více operátorům, když jsme jej začali prezentovat na největších konferencích telekomunikačního průmyslu v Polsku:

  • Konference Metroport (konsorcium Metroport sdružuje přibližně 30 členů – malých a středních operátorů);
  • konference iNET Meeting, obchodní akce pro operátory z celého Polska;
  • konference KIKE – KIKE je sdružení místních telco operátorů a má asi 200 členů. Poskytuje operátorům odborné znalosti a právní a lobbistickou podporu.

Zpočátku byl NetStork implementován pouze v Polsku. Náš první zákazník systém stále používá, aktualizuje na nejnovější verze a nakupuje další licence pro nové uživatele.
NetStork si rychle získal chválu od zákazníků v Polsku i v zahraničí. Náš systém dosáhl úspěchů na různých trzích v Evropě a Severní Americe. V současné době používá naše řešení více než 300 provozovatelů sítí ve 12 zemích. Existuje ve 4 jazykových mutacích: polštině, češtině, rumunštině a angličtině. V případě potřeby plánujeme přidat další jazyky.

NetStork ve vybraných zemích v průběhu let

Polsko, Česko, Slovensko, Rumunsko, Moldavsko, Maďarsko, Slovinsko, Albánie, Itálie, Srbsko
USA, Kanada
Panama, Kolumbie

Polsko

Polský telekomunikační trh je konkurenční, protože zahrnuje více než 5 000 operátorů. Každá společnost se snaží přilákat zákazníky nabídkou nejlepších služeb a NetStork pomáhá zajistit jejich kvalitu. Náš systém podporuje více než 200 polských společností, většinou malých a středních operátorů, kteří používají optické sítě a pokrývají 1000 až 20 000 koncových zákazníků. Tito operátoři neustále pomáhají rozšiřovat dostupnost vysoce kvalitních internetových služeb po celé zemi.

Kromě toho je NetStork úspěšně implementován u větších operátorů, jako jsou ASTA-NET, Telewizja Kablowa Chopin, SAT-FILM a Promax. Mezi naše uživatele patří také městské sítě v Katovicích, Zabrze, Sosnovci, Gdaňsku, Sopotech, Gdyni, Krosně, Řešově a Puławě.

NetStork samozřejmě přesahuje rámec telekomunikačního průmyslu. Náš systém podporuje průmyslové podniky z jiných odvětví, které vlastní rozsáhlé sítě (jejich názvy jsou důvěrné).

Česko a Slovensko

Prvním zákazníkem se na českém trhu stala v roce 2014 společnost Ket-Net, která se nenechala zastrašit novým systémem. Průlomem pro NetStork v Česku bylo podepsání smlouvy s ISP Alliancí, která nám umožnila oslovit mnohem více uživatelů.

Na Slovensko se NetStork dostal v roce 2016. Slovenský ISP sektor dobyl díky přívětivému uživatelskému prostředí, rychlému vývoji, kvalitní podpoře a bezchybné implementaci aktualizací. Naše řešení se stalo jedním z nejoblíbenějších systémů pro evidenci sítí ve střední Evropě. V Česku jej používají společnosti jako Tlapnet, FNS, Viridium, JON a BKOM, na Slovensku pak třeba Teatro, Imafex a Kinet.

Pro české uživatele jsme navíc vytvořili doplňkový modul s názvem NetStork CBYD (Call Before You Dig), česky NetStork Vyjadřovací portál. Pomocí internetového prohlížeče a aplikace CBYD mohou operátoři zjistit, zda je zájmová lokalita již obsazena infrastrukturou jiného operátora.

Maďarsko

Zlomový okamžik pro NetStork v Maďarsku nastal v roce 2019, kdy jsme podepsali smlouvu se společností AccessPoint. AccessPoint prodává kabely, rozvaděče a konektory telekomunikačním společnostem. Společnost NetStork dokonale zapadá do portfolia služeb společnosti AccessPoint. Mezi naše maďarské zákazníky patří operátoři jako ZNET a Technotel. Pokud si NetStork udrží svou popularitu na tamním trhu, plánujeme vytvořit maďarskou jazykovou verzi systému.

Rumunsko

První implementace NetStorku v Rumunsku proběhla v roce 2016 v soukromé společnosti DotRO, jejímž cílem bylo inovovat rumunský telekomunikační trh. Společnost DotRO, která působí po celé zemi, nadále rozšiřuje svůj záběr a využívá naše služby a nové verze NetStorku.

Kromě společnosti DotRO jsou zákazníky NetStorku v Rumunsku převážně společnosti působící mimo Bukurešť, které využívají optické sítě, jež umožňují poskytování kvalitního internetu i mimo největší metropoli v zemi.

Moldavsko

Moldavský telekomunikační trh se rychle rozvíjí, zejména v oblasti mobilní telefonie. Země má také jedno z nejlépe propojených internetových připojení na světě.

První implementace NetStorku v Moldavsku proběhla v roce 2018 ve společnosti Moldcell prostřednictvím naší bukurešťské pobočky. Společnost Moldcell je na moldavském trhu průkopníkem inovací ve svém oboru. Společnost jako první v zemi začala poskytovat 3G a následně 4G internet. Moldcell také vlastní více než 30 % místního trhu mobilní telefonie.

Díky rychlosti implementace a nízkým hardwarovým nárokům na databázi si NetStork oblíbili i další operátoři.

Itálie

Rok 2021 byl rokem uvedení NetStorku na italský trh. Tamní telekomunikační trh je velmi rozvinutý – jako jeden z prvních v Evropě spustil internet 5G – a místní společnosti oceňují všechny technické novinky a inovace. Proto si NetStork v zemi velmi rychle našel své nadšené příznivce. Byly mezi nimi takové společnosti jako Dodonet, Nemo a Icaronet.
Zákazníci zdůrazňují, že NetStork poskytuje ucelený, konzistentní a spolehlivý zdroj dat, a nejvíce si cení toho, že umožňuje přístup ke schématům sítě všem zaměstnancům (proto zvláště rádi používají doplňkový modul NetStork Web). To výrazně zlepšuje práci na síti v terénu, protože příslušná síťová data lze zobrazit na chytrém telefonu.

Balkán/Jadranský region

Jadranský region je rozmanitý a zahrnuje např. Slovinsko, Chorvatsko, Černou Horu, Bosnu a Hercegovinu, Srbsko a Severní Makedonii. Na celém Balkáně působí operátoři různých velikostí – od malých místních poskytovatelů internetových služeb až po velké operátory druhé úrovně. První zemí, kde jsme NetStork implementovali na místním trhu, bylo v roce 2019 Slovinsko.

NetStork je centralizovaná platforma, která pomáhá uživatelům ukládat všechna data o jejich síti (GPON, rádiové nebo HFC) na jednom místě. Naši zákazníci oceňují NetStork také pro zvýšení efektivity provozu sítě. Systém usnadňuje řešení případných problémů v síti a připojování nových klientů nebo dokonce sousedství k síti. NetStork navíc podporuje uživatele při digitalizaci síťových prostředků a omezuje tak množství papírových dokumentů.

USA a Kanada

NetStork vstoupil do Spojených států, když jsme začali spolupracovat se společností King Communications. Poskytují terénní pochůzky, návrhy a inženýrské služby pro řadu malých a středních ISPíků, CATV a ILEC operátorů po celých Spojených státech, Kanadě a Karibiku. Pro společnost King Communications se NetStork ukázal být obzvláště užitečný pro sběr dat v terénu, schematizaci sítě a navrhování evidence pro jejich klienty.

Dalším zákazníkem na severoamerickém trhu, kam jsme se nedávno rozhodli expandovat, je kanadský Camp Communications. Tento operátor poskytuje bezdrátové připojení k internetu na severozápadě provincie Ontario.

Kolumbie a Panama

Prvním uživatelem NetStorku v Severní a Jižní Americe byla společnost Planet Telecom, původně kanadský poskytovatel internetových služeb. V současné době má své pobočky právě také v Kolumbii a Panamě.

V obou těchto zemích poskytuje Planet Telecom bezdrátový širokopásmový internet a spolupracuje s místními operátory na poskytování internetových služeb v technologii optických vláken GPON.

Změny aplikace NetStork v průběhu let

 

NetStork se od svého počátku dynamicky rozvíjel a měnil. Neustále přidáváme nové funkce a vylepšujeme jeho vizuální stránku a uživatelské prostředí. Chceme, aby práce se sítěmi a naším systémem byla snadná a intuitivní. Podívejte se na infografiku vpravo, kde najdete některé z nejdůležitějších změn, které utvářely NetStork v průběhu jeho vývoje od jeho vzniku až do dnešní podoby.

Klikněte pro zvětšení

Co říkají naši zákazníci

Globema dokončila všechny práce podle harmonogramu a postarala se o nejvyšší kvalitu systému. Tým nabídl profesionální technické znalosti a každý ze zaměstnanců společnosti Globema prokázal vysoké programátorské a implementační dovednosti i pokročilé znalosti v oboru. Rád doporučuji společnost Globema jako spolehlivého obchodního partnera.

Henryk MałdzińskiViceprezident představenstva, ASTA-NET

Postupně se do systému NetStork přenášejí veškerá data o celé síti TK-CHOPIN. Díky tomu máme přístup ke všem potřebným informacím o dostupných a obsazených prostředcích. Program využíváme při údržbě sítě, například při vyhledávání a odstraňování výpadků.

Bogdan ŁagaPředseda představenstva, Chopin Telewizja Kablowa

NetStork je jedním z klíčových IT systémů v naší společnosti. Díky jeho modernímu a intuitivnímu rozhraní jej může snadno používat většina našich zaměstnanců z mnoha různých oddělení.
Na základě našich zkušeností můžeme s jistotou říct, že tento nástroj je efektivním systémem pro evidenci sítě. Se spoluprací s Globemou jsme spokojeni ve všech fázích procesu: při prodeji, implementaci i servisní podpoře. Během vývoje produktu nám tým Globemy věnoval velkou pozornost a pochopil naše potřeby.

Krzysztof MarczyńskiManažer zákaznické podpory, SAT FILM

Podívejte se na NetStork v akci!

Zažádejte si o ukázku NetStorku. Rádi vám představíme, jak může tato aplikace zlepšit správu vaší sítě.